North Carolina in the 2000s

North Carolina State House of Representatives

2021-2022

The U.S. Supreme Court Ordered a Redistricting on February 6, 2018
(See Map)

The First Session of this General Assembly will meet from January 13th to TBD in 2021. The Second Session will meet from January 7th to TBD in 2022.

The number of House of Representatives districts remained at one hundred-twenty (120). The number of delegates also remained at one hundred-twenty (120) - therefore, each district continued with only one (1) Representative allocated.

Click Here to go the NC House's webpage showing all current members.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Bertie, Camden, Chowan, Perquimans, Tyrrell, Washington

Edward C. Goodwin
(Chowan)

2

1

Granville (part), Person

Larry Yarborough
(Person)

3

1

Craven (part)

John Steven Tyson
(Craven)

4

1

Duplin, Onslow (part)

James William Dixon
(Duplin)

5

1

Gates, Hertford, Pasquotank

Howard J. Hunter, III
(Hertford)

6

1

Currituck, Dare, Hyde, Pamlico

Robert O. Hanig
(Currituck)

7

1

Franklin, Nash (part)

Matthew Dale Winslow
(Franklin)

8

1

Pitt (part)

Kandie D. Smith
(Pitt)

9

1

Pitt (part)

Brian A. Farkas
(Pitt)

10

1

Greene, Johnston (part), Wayne (part)

John R. Bell, IV
(Wayne)

11

1

Wake (part)

Allison A. Dahle
(Wake)

12

1

Lenoir, Pitt (part)

Chris Humphrey
(Lenoir)

13

1

Carteret, Jones

Patricia Earlene McElraft
(Carteret)

14

1

Onslow (part)

George Grant Cleveland
(Onslow)

15

1

Onslow (part)

Philip R. Shepard
(Onslow)

16

1

Columbus (part), Pender

Carson Smith, Jr.
(Pender)

17

1

Brunswick (part)

Frank Iler
(Brunswick)

18

1

Brunswick (part), New Hanover (part)

Deb Butler
(New Hanover)

19

1

New Hanover (part)

Charles William Miller
(New Hanover)

20

1

New Hanover (part)

Robert Theodore Davis, Jr.
(New Hanover)

21

1

Sampson (part), Wayne (part)

Raymond E. Smith, Jr.
(Wayne)

22

1

Bladen, Sampson (part)

William D. Brisson
(Bladen)

23

1

Edgecombe, Martin

Shelly Willingham
(Edgecombe)

24

1

Wilson

Linda Darnell Cooper-Suggs
(Wilson)

25

1

Nash (part)

James D. Gailliard
(Nash)

26

1

Johnston (part)

Donna McDowell White
(Johnston)

27

1

Halifax, Northampton

Michael H. Wray
(Northampton)

28

1

Harnett (part), Johnston (part)

Larry C. Strickland
(Johnston)

29

1

Durham (part)

Vernetta Alston
(Durham)

30

1

Durham (part)

Marcia Morey
(Durham)

31

1

Durham (part)

Zack Anthony Forde-Hawkins
(Durham)

32

1

Granville (part), Vance, Warren

Terry E. Garrison
(Vance)

33

1

Wake (part)

Rosa U. Gill
(Wake)

34

1

Wake (part)

Grier Martin
(Wake)

35

1

Wake (part)

Terence Everitt
(Wake)

36

1

Wake (part)

Julie von Haefen
(Wake)

37

1

Wake (part)

Erin Pauling Paré
(Wake)

38

1

Wake (part)

Abraham P. Jones
(Wake)

39

1

Wake (part)

Darren G. Jackson
(Wake)

40

1

Wake (part)

Joe John
(Wake)

41

1

Wake (part)

Gale Adcock
(Wake)

42

1

Cumberland (part)

Marvin Willis Lucas, Jr.
(Cumberland)

43

1

Cumberland (part)

Diane Wheatley
(Cumberland)

44

1

Cumberland (part)

William O. Richardson
(Cumberland)

45

1

Cumberland (part)

John David Szoka
(Cumberland)

46

1

Columbus (part), Robeson (part)

Brenden H. Jones
(Columbus)

47

1

Robeson (part)

Charles Vinson Graham
(Robeson)

48

1

Hoke, Scotland

Garland E. Pierce
(Scotland)

49

1

Wake (part)

Cynthia Ball
(Wake)

50

1

Caswell, Orange (part)

Graig R. Meyer
(Orange)

51

1

Harnett (part), Lee

John Sauls
(Lee)

52

1

Moore (part)

James L. Boles, Jr.
(Moore)

53

1

Harnett (part)

Howard Lassiter Penny, Jr.
(Harnett)

54

1

Chatham, Durham (part)

Robert T. Reives, II
(Chatham)

55

1

Anson, Union (part)

Mark Allen Brody
(Union)

56

1

Orange (part)

Verla Clemens Insko
(Orange)

57

1

Guilford (part)

Ashton Wheeler Clemmons
(Guilford)

58

1

Guilford (part)

Amos L. Quick, III
(Guilford)

59

1

Guilford (part)

Jonathan Yates Hardister
(Guilford)

60

1

Guilford (part)

Cecil Brockman
(Guilford)

61

1

Guilford (part)

Mary Price "Pricey" Harrison
(Guilford)

62

1

Guilford (part)

John Faircloth
(Guilford)

63

1

Alamance (part)

Ricky Hurtado
(Alamance)

64

1

Alamance (part)

Dennis Patrick Riddell
(Alamance)

65

1

Rockingham (part)

Jerry Carter
(Rockingham)

66

1

Montgomery, Richmond, Stanly (part)

Ben Moss
(Richmond)

67

1

Cabarrus (part), Stanly (part)

Clayton Wayne Sasser
(Stanly)

68

1

Union (part)

David Allen Willis
(Union)

69

1

Union (part)

Larry Dean Arp
(Union)

70

1

Randolph (part)

Patricia B. Hurley
(Randolph)

71

1

Forsyth (part)

Evelyn A. Terry
(Forsyth)

72

1

Forsyth (part)

Amber M. Baker
(Forsyth)

73

1

Forsyth (part), Yadkin

Lee Zachary
(Yadkin)

74

1

Forsyth (part)

Jeff Zenger
(Forsyth)

75

1

Forsyth (part)

Donny Carr Lambeth
(Forsyth)

76

1

Rowan (part)

Harry Joseph Warren
(Rowan)

77

1

David, Rowan (part)

Julia Craven Howard
(Davie)

78

1

Moore (part), Randolph (part)

Allen Ray McNeill
(Randolph)

79

1

Beaufort, Craven (part)

Keith Kidwell
(Beaufort)

80

1

Davidson (part)

Sam Watford
(Davidson)

81

1

Davidson (part)

Larry W. Potts
(Davidson)

82

1

Cabarrus (part)

Kristin Dutrow Baker
(Cabarrus)

83

1

Cabarrus (part), Rowan (part)

Larry G. Pittman
(Cabarrus)

84

1

Iredell (part)

Jeffrey C. McNeely
(Iredell)

85

1

Avery, McDowell, Mitchell

Dudley Greene
(McDowell)

86

1

Burke (part)

Hugh Allen Blackwell
(Burke)

87

1

Caldwell

Destin Hall
(Caldwell)

88

1

Mecklenburg (part)

Mary Belk
(Mecklenburg)

89

1

Catawba (part)

Mitchell Smith Setzer
(Catawba)

90

1

Alleghany, Surry (part), Wilkes (part)

Sarah S. Stevens
(Surry)

91

1

Rockingham (part), Stokes, Surry (part)

Kyle Hall
(Stokes)

92

1

Mecklenburg (part)

Terry M. Brown, Jr.
(Mecklenburg)

93

1

Ashe, Watauga

C. Ray Russell
(Watauga)

94

1

Alexander, Wilkes (part)

Jeffrey Carter Elmore
(Wilkes)

95

1

Iredell (part)

Paul Grey Mills, Jr.
(Iredell)

96

1

Catawba (part)

Jay Adams
(Catawba)

97

1

Lincoln

Jason Saine
(Lincoln)

98

1

Mecklenburg (part)

John Ray Bradford, III
(Mecklenburg)

99

1

Mecklenburg (part)

Nasif Majeed
(Mecklenburg)

100

1

Mecklenburg (part)

John Autry
(Mecklenburg)

101

1

Mecklenburg (part)

Carolyn G. Logan
(Mecklenburg)

102

1

Mecklenburg (part)

Becky Coley Carney
(Mecklenburg)

103

1

Mecklenburg (part)

Rachel Hunt
(Mecklenburg)

104

1

Mecklenburg (part)

Brandon Lofton
(Mecklenburg)

105

1

Mecklenburg (part)

Wesley Harris
(Mecklenburg)

106

1

Mecklenburg (part)

Carla D. Cunninghan
(Mecklenburg)

107

1

Mecklenburg (part)

Kelly M. Alexander, Jr.
(Mecklenburg)

108

1

Gaston (part)

John A. Torbett
(Gaston)

109

1

Gaston (part)

Dana Bumgardner
(Gaston)

110

1

Cleveland (part), Gaston (part)

Kelly E. Hastings
(Gaston)

111

1

Cleveland (part)

Timothy Keith Moore*
(Cleveland)

112

1

Burke (part), Rutherford

David Rogers
(Rutherford)

113

1

Henderson (part), Polk, Transylvania

Jake Hunter Johnson
(Polk)

114

1

Buncombe (part)

Susan Carscadden Fisher
(Buncombe)

115

1

Buncombe (part)

John Ager
(Buncombe)

116

1

Buncombe (part)

Brian Turner
(Buncombe)

117

1

Henderson (part)

Timothy D. Moffitt
(Henderson)

118

1

Haywood (part), Madison, Yancey

Mark Pless
(Haywood)

119

1

Haywood (part), Jackson, Swain

James Michael Clampitt
(Swain)

120

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon

Karl E. Gillespie
(Macon)
* Timothy K. Moore was elected Speaker of the House of Representatives. Principal Clerk is James White.
<< 2020        

2023 >>



© 2021 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved