North Carolina in the 2000s

North Carolina State House of Representatives

2019-2020

The U.S. Supreme Court Ordered a Redistricting on February 6, 2018
(See Map)

The First Session of this General Assembly will meet from January 9th to TBD in 2019. The Second Session will meet from January 4th to TBD in 2020.

The number of House of Representatives districts remained at one hundred-twenty (120). The number of delegates also remained at one hundred-twenty (120) - therefore, each district continued with only one (1) Representative allocated.

Click Here to go the NC House's webpage showing all current members.

District

Number of
Delegates Authorized

Counties in District 

Delegate(s) (County From)

1

1

Bertie, Camden, Chowan, Perquimans, Tyrrell, Washington

Edward C. Goodwin
(Chowan)

2

1

Granville (part), Person

Larry Yarborough
(Person)

3

1

Craven (part)

Michael David Speciale
(Craven)

4

1

Duplin, Onslow (part)

James William Dixon
(Duplin)

5

1

Gates, Hertford, Pasquotank

Howard J. Hunter, III
(Hertford)

6

1

Currituck, Dare, Hyde, Pamlico

Robert O. Hanig
(Currituck)

7

1

Franklin, Nash (part)

Lisa Stone Barnes
(Nash)

8

1

Pitt (part)

Kandie D. Smith
(Pitt)

9

1

Pitt (part)

Dr. Gregory F. Murphy
(Pitt)

10

1

Greene, Johnston (part), Wayne (part)

John R. Bell, IV
(Wayne)

11

1

Wake (part)

Allison A. Dahle
(Wake)

12

1

Lenoir, Pitt (part)

Chris Humphrey
(Lenoir)

13

1

Carteret, Jones

Patricia Earlene McElraft
(Carteret)

14

1

Onslow (part)

George Grant Cleveland
(Onslow)

15

1

Onslow (part)

Philip R. Shepard
(Onslow)

16

1

Columbus (part), Pender

Carson Smith, Jr.
(Pender)

17

1

Brunswick (part)

Frank Iler
(Brunswick)

18

1

Brunswick (part), New Hanover (part)

Deb Butler
(New Hanover)

19

1

New Hanover (part)

Robert Theodore Davis, Jr.
(New Hanover)

20

1

New Hanover (part)

Holly Grange
(New Hanover)

21

1

Sampson (part), Wayne (part)

Raymond E. Smith, Jr.
(Wayne)

22

1

Bladen, Sampson (part)

William D. Brisson
(Bladen)

23

1

Edgecombe, Martin

Shelly Willingham
(Edgecombe)

24

1

Wilson

Jean Farmer-Butterfield
(Wilson)

25

1

Nash (part)

James D. Gailliard
(Nash)

26

1

Johnston (part)

Donna McDowell White
(Johnston)

27

1

Halifax, Northampton

Michael H. Wray
(Northampton)

28

1

Harnett (part), Johnston (part)

Larry C. Strickland
(Johnston)

29

1

Durham (part)

MaryAnn Black
(Durham)

30

1

Durham (part)

Marcia Morey
(Durham)

31

1

Durham (part)

Zack Anthony Forde-Hawkins
(Durham)

32

1

Granville (part), Vance, Warren

Terry E. Garrison
(Vance)

33

1

Wake (part)

Rosa U. Gill
(Wake)

34

1

Wake (part)

Grier Martin
(Wake)

35

1

Wake (part)

Terence Everitt
(Wake)

36

1

Wake (part)

Julie von Haefen
(Wake)

37

1

Wake (part)

Sydney J. Batch
(Wake)

38

1

Wake (part)

Yvonne Lewis Holley
(Wake)

39

1

Wake (part)

Darren G. Jackson
(Wake)

40

1

Wake (part)

Joe John
(Wake)

41

1

Wake (part)

Gale Adcock
(Wake)

42

1

Cumberland (part)

Marvin Willis Lucas, Jr.
(Cumberland)

43

1

Cumberland (part)

Elmer Floyd
(Cumberland)

44

1

Cumberland (part)

William O. Richardson
(Cumberland)

45

1

Cumberland (part)

John David Szoka
(Cumberland)

46

1

Columbus (part), Robeson (part)

Brenden H. Jones
(Columbus)

47

1

Robeson (part)

Charles Vinson Graham
(Robeson)

48

1

Hoke, Scotland

Garland E. Pierce
(Scotland)

49

1

Wake (part)

Cynthia Ball
(Wake)

50

1

Caswell, Orange (part)

Graig R. Meyer
(Orange)

51

1

Harnett (part), Lee

John Sauls
(Lee)

52

1

Moore (part)

James L. Boles, Jr.
(Moore)

53

1

Harnett (part)

David R. Lewis
(Harnett)

54

1

Chatham, Durham (part)

Robert T. Reives, II
(Chatham)

55

1

Anson, Union (part)

Mark Allen Brody
(Union)

56

1

Orange (part)

Verla Clemens Insko
(Orange)

57

1

Guilford (part)

Ashton Wheeler Clemmons
(Guilford)

58

1

Guilford (part)

Amos L. Quick, III
(Guilford)

59

1

Guilford (part)

Jonathan Yates Hardister
(Guilford)

60

1

Guilford (part)

Cecil Brockman
(Guilford)

61

1

Guilford (part)

Mary Price "Pricey" Harrison
(Guilford)

62

1

Guilford (part)

John Faircloth
(Guilford)

63

1

Alamance (part)

Stephen M. Ross
(Alamance)

64

1

Alamance (part)

Dennis Patrick Riddell
(Alamance)

65

1

Rockingham (part)

Jerry Carter
(Rockingham)

66

1

Montgomery, Richmond, Stanly (part)

Kenneth Leigh Goodman
(Richmond)

67

1

Cabarrus (part), Stanly (part)

Clayton Wayne Sasser
(Stanly)

68

1

Union (part)

Dwight Craig Horn
(Union)

69

1

Union (part)

Larry Dean Arp
(Union)

70

1

Randolph (part)

Patricia B. Hurley
(Randolph)

71

1

Forsyth (part)

Evelyn A. Terry
(Forsyth)

72

1

Forsyth (part)

Derwin L. Montgomery
(Forsyth)

73

1

Forsyth (part), Yadkin

Lee Zachary
(Yadkin)

74

1

Forsyth (part)

Debra L. Conrad
(Forsyth)

75

1

Forsyth (part)

Donny Carr Lambeth
(Forsyth)

76

1

Rowan (part)

Harry Joseph Warren
(Rowan)

77

1

David, Rowan (part)

Julia Craven Howard
(Davie)

78

1

Moore (part), Randolph (part)

Allen Ray McNeill
(Randolph)

79

1

Beaufort, Craven (part)

Keith Kidwell
(Beaufort)

80

1

Davidson (part)

Steve Jarvis
(Davidson)

81

1

Davidson (part)

Larry W. Potts
(Davidson)

82

1

Cabarrus (part)

Lindal Pennel Johnson
(Cabarrus)

83

1

Cabarrus (part), Rowan (part)

Larry G. Pittman
(Cabarrus)

84

1

Iredell (part)

Rena W. Turner
(Iredell)

85

1

Avery, McDowell, Mitchell

Josh Dobson
(McDowell)

86

1

Burke (part)

Hugh Allen Blackwell
(Burke)

87

1

Caldwell

Destin Hall
(Caldwell)

88

1

Mecklenburg (part)

Mary Belk
(Mecklenburg)

89

1

Catawba (part)

Mitchell Smith Setzer
(Catawba)

90

1

Alleghany, Surry (part), Wilkes (part)

Sarah S. Stevens
(Surry)

91

1

Rockingham (part), Stokes, Surry (part)

Kyle Hall
(Stokes)

92

1

Mecklenburg (part)

Chaz Beasley
(Mecklenburg)

93

1

Ashe, Watauga

C. Ray Russell
(Watauga)

94

1

Alexander, Wilkes (part)

Jeffrey Carter Elmore
(Wilkes)

95

1

Iredell (part)

John A. Fraley
(Iredell)

96

1

Catawba (part)

Jay Adams
(Catawba)

97

1

Lincoln

Jason Saine
(Lincoln)

98

1

Mecklenburg (part)

Christy Clark
(Mecklenburg)

99

1

Mecklenburg (part)

Nasif Majeed
(Mecklenburg)

100

1

Mecklenburg (part)

John Autry
(Mecklenburg)

101

1

Mecklenburg (part)

Carolyn G. Logan
(Mecklenburg)

102

1

Mecklenburg (part)

Becky Coley Carney
(Mecklenburg)

103

1

Mecklenburg (part)

Rachel Hunt
(Mecklenburg)

104

1

Mecklenburg (part)

Brandon Lofton
(Mecklenburg)

105

1

Mecklenburg (part)

Wesley Harris
(Mecklenburg)

106

1

Mecklenburg (part)

Carla D. Cunninghan
(Mecklenburg)

107

1

Mecklenburg (part)

Kelly M. Alexander, Jr.
(Mecklenburg)

108

1

Gaston (part)

John A. Torbett
(Gaston)

109

1

Gaston (part)

Dana Bumgardner
(Gaston)

110

1

Cleveland (part), Gaston (part)

Kelly E. Hastings
(Gaston)

111

1

Cleveland (part)

Timothy Keith Moore*
(Cleveland)

112

1

Burke (part), Rutherford

David Rogers
(Rutherford)

113

1

Henderson (part), Polk, Transylvania

Cody Henson
(Transylvania)

114

1

Buncombe (part)

Susan Carscadden Fisher
(Buncombe)

115

1

Buncombe (part)

John Ager
(Buncombe)

116

1

Buncombe (part)

Brian Turner
(Buncombe)

117

1

Henderson (part)

Charles McGrady
(Henderson)

118

1

Haywood (part), Madison, Yancey

Michelle D. Presnell
(Yancey)

119

1

Haywood (part), Jackson, Swain

Joe Sam Queen
(Haywood)

120

1

Cherokee, Clay, Graham, Macon

Kevin Corbin
(Macon)
* Timothy K. Moore was elected Speaker of the House of Representatives. Principal Clerk is James White.
<< 2018        

2021 >>



© 2019 - J.D. Lewis - PO Box 1188 - Little River, SC 29566 - All Rights Reserved